ŠTA JE OSTEOPOROZA?

Šta je osteporoza?

Osteoporoza je zdravstveni problem u kome dolazi do gubitka normalne tvrdoće kostiju, usled čega one postaju lomljive. Kosti gube svoju tvrdoću pravih gradivnih materija i postaju sunđeraste.

Koštana masa određuje tvrdoću kostiju, nju određuju različiti faktori, kao što su starost, pol, životne navike. Nju grade soli kalcijuma (najviše kalcijum-hidroksiapatit). Da bi se kalcijum apsorbovao iz creva poreban je vitamin D, a da bi se zadržao u kostima potreban je estrogen kod žena i testosteron kod muškaraca. Da bi se stvorilo dovoljno vitamina D u organizmu, potrebno je dovoljno sunčanja i potrebni su zdravi bubrezi i dodatak suplemenata Calcidrink radi prevencije.



Normalno se koštana masa stvara tokom djetinjstva do dvadeset i pete godine života, ne mjenja se sledećih deset godina, i od trideset i pete se normalno gubi 0.3% do 0.5% koštane mase godišnje. Najvažnije je tada početi sa prevencijom.

Osteoporoza kod žena

Estrogen kod žene određuje količinu koštane mase, kako njegov nivo opada u menopauzi, kosti gube svoju tvrdoću. Estrogen čuva kalcijum u kostima žene. Ako nema dovoljno estrogena u organizmu žena, a ima dovoljno kalcijuma, fosfora i vitamina D, ipak će doći do osteoporoze. U prvih deset godina menopauze, žena izgubi 2 – 3% koštane mase godišnje, što je uzrok osteoporoze kod žena.

Osteoporoza kod muškaraca

Kod muškaraca je slično. Testosteron čuva kalcijum u kostima muškarca. Kada nivo testosterna počne da pada, počinje andropauza i povećava se rizik za nastanak osteoporoze. Ako nema dovoljno testosterona u organizmu muškarca, a ima dovoljno kalcijuma, magnezijuma i vitamina D, ipak će doći do osteoporoze. Pošto andropauza kod muškaraca počinje u proseku za deceniju kasnije, i osteoporoza počinje kasnije.

Ipak, sve je individualno. Zato kada uđete u četrdesete godine, počnite da provjeravate gustinu (tvrdoću) svojih kostiju. Postoje posebni aparati koji to snimaju i snimanje je bezbolno. Ako uzimate neke lekove koji smanjuju ulazak kalcijuma u kosti (npr. dugotrajna upotreba kortikosteroida) ili imate oboljenja koja izvlače kalcijum iz kostiju (npr. hiperparatireoidizam), potrebno je da mnogo ranije počnete sa kontrolama gustine koštane mase.

Simptomi osteoporoze

Simptomi osteoporoze godinama mogu biti neprimjetni. Prvi znak osteoporoze najčešće bude prelom kosti. Simptomi su drugačiji za različite kosti. Bol u predjelu kičme je glavni znak slabe koštanosti pršljenova. Godinama, to dovodi do jakog bola u donjem djelu kičme i gubitka na visini. Prelomi u osteoporozi nastaju prilikom normalnih aktivnosti bez veće traume. Prelom kuka, koji obično nastaje posle pada, u osteoporozi može doći usled neke manje nezgode, udara u tom predelu. Redovnim kretanjem, uz dodatke suplemenata, održavate fleksibilnost koštanih i zglobnih struktura i smanjujete mogućnost preloma.

Faktori rizika za osteoporozu:

  • Žene u menopauzi, posebno ako je počela rano
  • Porodična anamneza pojave osteoporoze (majka koja je imala prelom kuka usled osteoporoze duplo povećava šansu potomstvu da ih zadesi isti problem)
  • Pušenje, kafa
  • Redovna upotreba alkohola
  • Fizička neaktivnost
  • Slabo zdravstveno stanje i slab imunitet
  • Hemoterapija koja može da dovede do prerane menopauze.
  • Hipertireoidizam
  • Hiperparatiroidizam
  • Nedostatak vitamina D i kalcijuma u ishrani, a kasnije i hrane koja čuva dejstvo estrogena (soja) i testosterona (sjemenke bundeve)
  • Hronična zapaljenska stanja, kao što je hronični glomerulonefritis
  • Nepokretnost - posle neke traume, preloma ili šloga.
  • Upotreba nekih ljekova (kortikosteroidi)

Kako se izboriti sa osteoporozom?

Poseban vid ishrane vezan za osteoporozu svodi se uglavnom na povećani unos hrane bogate kalcijumom, vitaminom D, hranom koja čuva dejstvo estrogena (soja) i testosterona (semenke bundeve) i kontrolu energetskog unosa jer povećana telesna masa dodatno opterećuje kosti.

Blaga svakodnevna fizička aktivnost je neophodna. Šetajte, vozite bicikl ili idite na bazen. Javite se svom fizijatru koji će vam preporučiti ciljane, neagresivne vježbe kojima ćete ojačati leđne i trbušne mišiće i tako dodatano zaštititu kičmeni stub od daljih komplikacija kao što je diskus hernija koja vodi u oštećenja nerava.

Suplementi koji olakšavaju menopauzu ili andropauzu, bogati kolagenom, kalcijumom i vitaminom D. Trebalo bi da sadrže i supstance iz biljaka koje imitiraju estrogen kod žena ili čuvaju nivo testosterona kod muškaraca.

Autor: dr. Siniša Berić,
spec. fizikalne medicine i rehabilitacije

CALCIDRINK
CALCIDRINK
Calcidrink je prirodni preparat koji podstiče stvaranje koštane mase i smanjuje razgradnju kosti kod osteporoze, smanjuje pojavu osteoporoznih preloma i ubrzava zarastanje preloma.

Saznajte novosti
Kolačiće (Cookies) koristimo kako bi sajt bio funkcionalan. Korišćenjem našeg sajta, slažete se sa "Uslovima korišćenja" i "Politikom privatnosti" .