Šta je artritis?

Šta je artritis?

Prirodno je da se zapitate šta ta reč znači? To je ZAPALJENJE  ZGLOBA

To nije jedna, jedinstvena bolest. Postoji preko sto oblika ove bolesti.

Oblici artritisa

Dva su najčešća oblika artritisa su:

  1. Osteoartritis i
  2. Reumatoidni artritis.

Cilj ovog teksta je da Vam približimo ovu bolest. Ako je budete razumeli, razumećete i mogućnosti njenog lečenja. Osnove u borbi sa artritisom su:  zaštita zglobova,  vežbanje, suzbijanje bola, dete i ishrana i najvažnije pozitivan odnos prema zdravlju, očuvanje zdravlja i prevencija bolesti.

Boljim razumevanjem Vaše bolesti kao i mogućnostima njenog lečenja, uvereni smo da ćete biti radno sposobniji i živeti udobnije te da će vaša saradnja sa lekarima ali i drugim medicinskim osobljem biti uspešnija i efikasnija.

Stanovništvo svih uzrasta pogađa neki od oblika artritisa. Žene su češće žrtve ovog oboljenja. Oko dve trećine obolelih su osobe ženskog pola. Različiti su oblici ispoljavanja ovog oboljenja. Uglavnom se ogledaju kroz onesposobljavanje funkcionisanja jednog ili više zglobova. Neki oblici napadaju i druge organe u vašem telu i čak mogu da vam ugroze život. Na sreću ovi potencijalno fatalni oblici su retki.

Artritis - uzroci i nastanak

Uzrok nastanka artritisa uglavnom nije jasan.

Osteoartritis se najčešće vezuje za fizičku (sportsku) traumu, prekomernu težinu i nedostatak fizičkih aktivnosti, deformitete (kao primer uzećemo krive noge), kao posledicu starenja, razna genetska oboljenja i slično. Osteoartritis je suštinski oboljenje hrskavice.

Drugi oblici artritisa su više kombinacija poremećaja imunološkog sistema udruženog sa zapaljenjem sluzokože koja oblaže zglob.

Ostali činioci kao što su ishrana, infekcije, poremećaj ravnoteže enzima i hormona  te stres i drugi oblici emocionalne traume mogu ili pokrenuti bolest ili značajno uticati na njeno pogoršanje.

Ako se ne znaju jasni uzroci, komplikacije su dobro poznate. Navešćemo samo najčešće:

  • prskanje hrskavice  se javlja kod osteoartritisa, reumatodnog artritisa i drugih oblika inflamatornih artsitisa kao što je lupus i slično.
  • zapaljenje sluzokože zgloba ( sinovijalna membrana ), krvnih sudova, mišića, tetiva, ligamenata kod inflamatornih oblika artritisa i zahvata više zglobova.
  • stvaranje kristala u zglobnoj tečnosti ( sinovijalna tečnost ) pri čemu dolazi do napada akutnog gihta ili pseudogihta.
  • skraćenje i grčenje mišića i tetiva koji dovode do deformiteta zgloba a može se javiti kod svih vrsta artritisa zbog imobilizacije
  • zatezanje kože se uglavnom javlja kod skleroderme.
  • oštećenje unutrašnjih organa se najčešće javlja kog inflamatornih oblika artritisa.
  • gubitak pokreta u zglobu se javlja kao posledica oštećenja zgloba ili slabosti mišića.
  • smanjenje mišićne snage nastaje usled duže nepokretnosti u samom zglobu.
  • smanjenje pokretljivosti može postati i trajno kao posledica dugotrajnog odsustva vežbanja.

Moguće je navesti još mnogo udruženih promena i posledica artritisa. Zadržaćemo se na ovim navedenim.

Pre nego što nešto više kažemo o pojedinim oblicima artritisa neophodno je da vam odgovorim na pitanje šta je to lokomotorni aparat i šta je to zglob (koji su meta napada artritisa).

Geladrink  preparati: Fast, Forte, Artrodijet su najefikasniji za smanjenje bola, regeneraciju, revitalizaciju hrskavice!

Oblici artritisa

Lokomotorni aparat ili sistem je skup svih kostiju, koštanih veza – zglobova, mišića, tetiva, ligamenata i drugih mekotkivnih struktura. Ima zadatak da štiti i daje podrškum drugim sistemima u našem telu.

Zglob je spoj dve ili više kostiju. Postoje razni oblici i forme. Dele se po raznim osnovama. Najjednostavniji način da shvatite zglob je da zamislite dva štapa čiji se krajevi nalaze u jednoj vreći. Ti štapovi su kosti.

Te kosti koje ulaze u vaš zglob su pokrivene hrskavicom kao kapom – šubarom koja apsorbuje udarce.

Hrskavice su jake, glatke, klizave građe i sprečavaju direktni kontakt dveju kostiju koje čine zglob. Neki zglobovi imaju dodatne hrskavičave strukture koje ublažavaju pritiske i trenja koja nastaju pri kretanju u zglobu. Na primer: koleno ima meniskuse, između kičmenih pršljenova se nalaze diskusi itd.

Vreća koja oblaže krajeve kostiju koji čine zglob se naziva zglobna kapsula. Kapsula je jak fibrozni materijal koji se pripija na kost sa svih strana zgloba.

Sa unutrašnje strane kapsule se nalazi sinovijalna membrana koja oblaže i podmazuje sam zglob. Podmazuje ga tako što luči sinovijalnu tečnost. Zglobna kapsula ima zadatak i da pomaže stabilizaciji zgloba.

Ligamenti su ti koji dopinose održavanju oblika zgloba i sadrže živce koji pomažu mišićima da čuvaju zglob. Predstavljaju kratke snopove jakih vlakana koji povezuju dve kosti i održavaju zglob.

Mišići obezbeđuju pokretljivot i održavaju zglob kao čvrstu celinu. Završavaju se tetivama pripijenim na kosti neposredno izvan kapsule, iznad ili ispod zgloba.

Kod nekih zglobova nalazimo burze ( primer kolena ) koje smanjuju trenje pri pokretima a predstavljaju male kesice ispunjene tečnošću, položene među mišićima ili između mišića, tetiva i kostiju. Sinovijalna opna oblaže i unutrašnjost svake burze i obezbeđuje tečnost za podmazivanje.

Burze

Zglob je jednostavana i lepa konstrukcija sačinjena od jakih i izdržljivih materijala. Daje nam sposobnost kretanja. Dužnost nam je da ga čuvamo, hranimo i održavamo. Uzvratiće nam dugogodišnjim funkcionisanjem bez bola i u skladu sa našim potrebama.

Čuvaćemo naše zglobove svakodnevnim umerenim kretanjem i umerenim fizičkim aktivnostima. Uz umereno i svakodnevno kretanje pravilna ishrana i održavanje naše telesne težine su najbolja prepreka za nastajanje oboljenja zgloba.

Ako pri tom, kroz dopunsku ishranu, dodamo povremeno, preventivno, suplemente kao što je Geladrink (Saznaj koji oblik se uzima u zavisnosti od specifičnih zahteva bilo prevencije bilo lečenja), dajemo našim zglobovima onu neophodnu podršku za postizanje dugotrajnosti njihovog funkcionisanja.

Lečenje artritisa

Kako lečiti pojedina oboljenja zglobova ? Jednostavno ! Obratiti se profesionalcima – lekarima:  ortopedima, reumatolozima ili fizijatrima.

Vaš doprinos u lečenju  artritisom je sprovođenje preporuka od strane vašeg lekara i poštovanje principa lečenja:

  • zaštita zglobova (prevencija oboljenja uz primenu suplemenata Geladrink-a),
  • vežbanje,
  • suzbijanje bola,
  • dijete i ishrana uz najvažnije pozitivan odnos prema bolesti.

Autor: dr. Siniša Berić,
spec. fizikalne medicine i rehabilitacije

GELADRINK FORTE
GELADRINK FORTE
Jedini kompleksan preparat za dubinsku regeneraciju oštećene hrskavice, koji u svom sastavu ima kolagene peptide, glukozamin i hondroitin sulfat.

GELADRINK FAST
GELADRINK FAST
Prirodan i potpuno bezbedan preparat, koji ublažava pojave kao što su bolovi u zglobovima, upala i otoci (edemi) u zglobovima, obnavlja pokretljivost istih kod osteoartritisa i štiti čitav zglobni sistem, a ne izaziva nikakve nuspojave.

GELADRINK ARTRODIET
GELADRINK ARTRODIET
Geladrink Artrodiet je prirodni preparat namenjen zaštiti srca i krvnih sudova, zaštiti i očuvanju zglobova, kao i obnavljanju jetre i žučnih puteva.

Saznajte novosti
Kolačiće (Cookies) koristimo kako bi sajt bio funkcionalan. Korišćenjem našeg sajta, slažete se sa "Uslovima korišćenja" i "Politikom privatnosti" .