Gde god se okrenete reklama za masaže. Da li vam je masaža stvarno potrebna? Ako jeste, kako odabrati pravu? Imate mnogo pitanja vezanih za masažu, koja vas muče, a na koja nemate odgovor. Nadamo se da će vam ovaj tekst pojasniti neke nedoumice i dati odgovor na neka pitanja.
Masaža se najčešće može definisati kao sistematska manipulacija mekim tkivima u terapijske svrhe. Sama reč "massage" prvi put je upotrebljena u francuskoj literaturi, a poreklo joj je dvojako : iz latinskog jezika " massare " – gnječiti i iz arapskog jezika " mas " – pritiskati.
Tehnike masaže
Osnovne tehnike kod svih masaža su: savijanje, kuckanje, udaranje, milovanje, trljanje, glađenje, štipkanje, pritiskanje i lupkanje,
Primene specifičnih zahvata kao i primena specifičnih kružnih tehnika koje imaju za cilj oslobađanje od grča, stegnutosti i napetosti.
Na osnovu navedenog jasno je da se najbolji efekt masaže postiže u kombinaciji više formi i oblika koje odgovaraju specifičnosti našeg tela.
Od najranijih vremena je korišćena u različitim civilizacijama za lečenje lokomotornog aparata i otklanjanje bola i otoka. Preko kože deluje na mišićni, nervni i limfni sistem. Direktni kontakt nosi i bitnu psihološku komponentu s obzirom na poverenje koje se uspostavanja pri direktnom dodiru između masera i korisnika masaže.
I danas su ručne masaže u mnogo većoj prednosti od aparaturnih masaža.
Oblici masaže
Mnogo je različitih formi i oblika masaže. U suštini su sve zasnovane na postupku opuštanja čitavog organizma i relaksacije mišića.
Navešću vam samo nekoliko najpoznatijih oblika bez ulaska u razlike između pojedinih oblika.
- tradicionalna ručna masaža,
- kalifornijska masaža,
- limfna masaža,
- mass-mar masaža,
- šiacu,
- ajurvedska masaža,
- kineska masaža,
- kembiki,
- tajlandska masaža,
- refleksologija,
- masaže energijama ( bioenergetski tretmani, akupreksura, zono – refleksoterapija stopala i uhoterapija, terapija čašama, zonske : do-in i polaritetna terapija, kao i masaža čakri).
Mogu se primenjivati samo masaže pojedinih regija ili organa kao i masaže pomoćnim sredstvima : vodom, eteričnim uljima, toplim i hladnim kamenjem, čokoladom, medom i slično.
Neke od tehnika masaže su vezane za više organa i sistema u organizmu, kao što su : binde-gavebs anticelulit masaža, ragu masaža, aromoterapija, body talk tretmani, su-jog, i sl.
Pojedine masaže su vezane za delove tela i govorimo o parsijalnim ili totalnim masažama, sportskim ili terapeutskim masažnim postupcima itd. Kad svemu dodamo erotske masaže bilo istočnjačke bilo zapadne škole pa specifične masaže po pojedinim oboljenjima i na kraju sve popularnije biodens – masaže igrom, nigde kraja.
Samo nabrajanje formi i oblika uzima mnogo prostora i nadam se da razumete zbog čega nije moguće u ovom kratkom vremenu i prostoru o svakoj od ovih masaža nešto više reći.
Kako izabrati pravu masažu?
Koja je masaža dobra? Svaka koja ne proizvodi bol, koja podstiče cirkulaciju, opušta i smanjuje stres. Kombinacija više različitih masaža je vrlo delotvorna. Pri tom treba imati na umu da se masaže ne smeju primenjivati ako imate povišenu temperaturu, infekciju kože, opekotine i upalu vena kao ni kod mišićnih ruptura.
Za dobru masažu treba i da se pripremite kroz vežbe disanja ( neki oblik pranajame ), vežbe opuštanja kao što su či-gong ili tai-či te da obezbedite prikladan prostor u kom će se izvoditi masaža. Kod nekih masaža mogu da se koriste i određena pomagala (aparaturne masaže), a kod nekih je dovoljno koristiti određene položaje uz tehnike disanja i primenu samomasaže ( kod trudnica ).
Izbor masera
Posebno želim da naglasim i da je izbor masera od ključne važnosti. Možda i ne ume da primeni sve forme i oblike masaže ali mora da se sa njim osećate sigurno i prijatno. Možda drugi maseri znaju više ali zbog svoje samobitnosti vama neće pomoći mnogo.
Na kraju vas podsećam da su ishrana, kontrola telesne težine i umerene fizičke aktivnosti često presudne u održavanju vašeg zdravlja. Masaža je jednako bitna kao i suplementi. Suplementi kao što su Geladrink preparati ubrzaće vaš oporavak i obezbediti vam bolji kvalitet života, ali ne mogu da vam zamene zanemarivanje vašeg tela (nepravilna ishrana, cigarete, alkohol, prekomerna težina, nedostatak kretanja itd).
Autor: dr. Siniša Berić, fizijatar